Logo Repki Gmina

News

News zdjęcie id 954

Od Wierzbic do Szkopów

16.04.2018

Od poświęcenia drogi gminnej łączącej Wierzbice Górne z drogą krajową nr 62 zaczęły się sobotnie (14 kwietnia 2018 r. ) uroczystości. Ich finałem było poświęcenie nowego samochodu strażackiego dla OSP Szkopy. Na wniosek mieszkańców i drużyny OSP wóz będzie nosić imię Wiesiek.

 

Wierzbice Górne z drogą krajową nr 62 łączy przebudowany i liczący 2 km długości oraz 5m szerokości, odcinek drogi gminnej. Po jego poświęceniu wszyscy uczestnicy uroczystości zebrali się na placu przed remizą OSP Szkopy. Wśród uczestników znaleźli się - druhowie z powiatowych i gminnych struktur OSP, mieszkańcy, władze gminy i goście – Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska i Starosta Sokołowski Leszek Iwaniuk. Miejsce nie było przypadkowe, drugą częścią święta było poświęcenie nowego samochodu dla OSP Szkopy.

Historię OSP Szkopy przeczytał druh Paweł Komar. Matka chrzestna samochodu – Pani Wójt Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz, nadała wozowi imię „Wiesiek”. Tak właśnie chcieli samochód nazwać druhowie i mieszkańcy Szkopów, aby podkreślić i podziękować za wsparcie w staraniach o zakup radnemu, wiceprzewodniczącemu Rady Gminy Repki i druhowi OSP Szkopy Wiesławowi Komarowi.

- Z woli mieszkańców i strażaków OSP Szkopy nadaję ci imię Wiesiek. Gaś skutecznie, jeździj bezpiecznie i bezawaryjnie, sław dobre imię strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej  Szkopy – tymi słowami Pani Wójt ochrzciła samochód.

Jako matka chrzestna ufundowała dla OSP figurkę św. Floriana.

Sołtys wsi Wierzbice Górne Waldemar Podniesiński dziękował za przebudowę drogi Pani Wójt i całej Radzie Gminy.

- Jako mieszkańcy gminy Repki jesteśmy dumni, że w gminie udaje się realizować inwestycje zgodnie z potrzebami mieszkańców takie, jak place zabaw dla dzieci, remonty świetlic wiejskich, przebudowy dróg. Pragnę złożyć podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do zrealizowania tej inwestycji. Jestem przekonany, że droga ta będzie nam służyć przez długie lata  ku zadowoleniu wszystkich mieszkańców gminy – powiedział sołtys.

Wójt gminy Repki Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz przyjmując podziękowania powiedziała:

- Droga w Wierzbicach była długo wyczekiwana. Ma ponad 2 km, szerokość 5 metrów. To droga na  podbudowie, a więc bardzo dobrej jakości. Myślę że wiele lat będzie dobrze służyła mieszkańcom. Kosztowała 731 tys. zł – powiedziała Pani Wójt.

Na tę budowę Gmina Repki dostała od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego dofinansowanie ze środków związanych z wyłączeniem z produkcji gruntów rolnych. Zarząd Województwa Mazowieckiego przyznał dotację w wysokości 150 tys. zł.

Za pomoc w zdobyciu dofinansowania Pani Wójt podziękowała Pani Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego. - Jak zwykle w gminie Repki korzystamy z dofinansowania zewnętrznego mieliśmy okazję otrzymać takie pieniądze właśnie od naszego Urzędu Marszałkowskiego. Dziś na ręce Pani Wicemarszałek składamy podziękowania – powiedziała Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz.

Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska odebrała jeszcze jedne podziękowania, za pomoc w pozyskaniu przez Gminę Repki dofinansowania na zakup samochodu dla OSP Szkopy.

To był dobry początek

Wójt Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz przypomniała, jak zrodziła się idea zakupu samochodu.

- Kiedy nasza Pani Marszałek, obecna tutaj Janina Ewa Orzełowska była u nas na wigilii w 2016 r., rozmawiałyśmy między innymi na temat strażaków ze Szkopów i ich sukcesów. Powiedziałam: „Tak by się przydało naszym strażakom zrobić jakiś prezent. Marzy mi się, żeby był to nowy samochód strażacki, bo mają już taki bardzo sfatygowany. Pani Marszałek odpowiedziała mi „To pewnie da się zrealizować. W nowym roku mamy mieć Program Wsparcia dla OSP 2017” i to był ten dobry początek – przypomniała Pani Wójt.

Nowy samochód dla OSP Szkopy kosztował 760 tys. 140 zł. Województwo Mazowieckie z Programu  Wsparcia OSP przekazało 100 tys. zł., WFOŚ i GW wsparło zakup kwotą 288 tys. 853 zł. Jednostka pozyskała z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na zakup auta 150 tys. zł

Z budżetu gminy Repki udało się wyasygnować kwotę 221 tys. 287 zł.

Gratulacje i podziękowania

Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska gratulowała:

- To nie jest tak, że pieniądze leżą. Trzeba napisać wniosek i to dobry wniosek. Za to Pani Wójt i Radnym należą się brawa.

I dziękowała strażakom:

- Dziękuję jako mieszkaniec Mazowsza. Dziękuję za to, że jesteście. Za to, że są tacy ludzie, którzy poświęcają swój własny czas, aby ratować drugiego człowieka, dziękuję za waszą każdą wyciągniętą dłoń, za waszą gotowość, za to, że zawsze z ogromną empatią patrzycie na krzywdę innych ludzi. To wy jesteście pierwsi na miejscu zdarzenia. Poświęcacie swój cenny czas i własne życie, bo ktoś gdzieś wymaga pomocy. Tak naprawdę to ten samochód nie jest dla was, on jest dla nas, dla zwykłych mieszkańców – powiedziała.

Janina Ewa Orzełowska, w  prezencie dla OSP Szkopy przywiozła dwa aparaty powietrzne.

Strażakom gratulował i dziękował też starosta Leszek Iwaniuk : - Nie tylko za to, że na zawodach jesteście aktywni ale i w działaniach bojowych – powiedział starosta i dodał: - Nie sposób nie podziękować mojemu koledze Wiesławowi Komarowi. W moim odczuciu on jest takim dobrym duchem tej jednostki. Wspiera ale i potrafi pochodzić przy wszystkim. Myślę, że nadanie imienia samochodowi też coś wspólnego z tym ma – powiedział starosta.

Przy okazji uroczystości strażacy z OSP Szkopy: dh Eliza Komar, dh Magda Kozak, dh Artur Komar, dh Mateusz Harasimiak, dh Piotr Trendyk  otrzymali odznaki "wzorowego strażaka". Odznaki wręczali  dh Wojciech Wicherski - Członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP i Prezes Oddziału Zarządu Powiatowego ZOSP RP , st. bryg. Józef Panasz - w-ce Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP oraz Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz Wójt Gminy Repki.

Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem w remizie OSP Szkopy.

Wójt gminy zaprasza

Pytania do Wójta

Wypełnij Odpowiedzi

URZĄD GMINY 

 W REPKACH

ul. Parkowa 7

08-307 Repki

tel.: 25 787 50 23
tel.: 25 506 57 00
fax: 25 506 57 40

e - mail:gminarepki@list.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.