Logo Repki Gmina

News

News zdjęcie id 922

Święto praktycznych kobiet

12.03.2018

Najaktywniejsze mieszkanki naszej gminy jak co roku Dzień Kobiet świętują bardzo aktywnie i praktycznie. Jak co roku w dniu swojego święta nie zapominają o rozwoju i zdobywaniu nowych umiejętności. Tak było i tym razem. Okolicznościowe spotkanie z okazji Dnia Kobiet w tym roku było także bardzo ciekawe.

Panie zaprosiła Wójt naszej gminy Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz, Gminny Ośrodek Kultury w Repkach, Terenowy Zespół Doradców w Sokołowie Podlaskim i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Repkach.

Życzenia złożyła Pani Wójt. Teatrzyk "Niezłe Ziółka" - dedykował Paniom okolicznościowy wiersz. Panie wysłuchały informacji o działalności profilaktycznej prowadzonej przez Gminę Repki i przygotowany przez Panią Teresę Stasiuk wykład nt. "Zagrożenia dla dzieci - substancje psychoaktywne i przemoc".

Maria Sudnik z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Siedlcach przeprowadziła Olimpiadę wiedzy o wiejskim gospodarstwie domowym i przedsiębiorczości.

Uczestniczki rozwiązywały test złożony z 50 pytań. Dotyczyły one szczegółów i regulacji prawnych dotyczących zakładania i prowadzenia agroturystyki, wytwarzania własnych produktów żywnościowych, pozyskiwania funduszy unijnych, które są teraz możliwe do otrzymania. Nasze Panie dowiedziały się, jak mogą rozliczać zyski z takiej działalności, do jakiej kwoty nie muszą odprowadzać podatku dochodowego.

Te z Pań, którym nie udało się udzielić dobrych odpowiedzi na niektóre pytania, mogły poznać prawidłowe odpowiedzi podczas wykładu „Agroturystyka sposobem na dodatkowy dochód na obszarach wiejskich” który Maria Sudnik zorganizowała zaraz po teście.

Maria Sudnik przygotowała prezentację, w której dokładnie wyjaśniała jakie warunki trzeba spełnić, by móc zarabiać na agroturystyce, sprzedaży własnych wyrobów spożywczych a także jak rozliczać się z uzyskanego przychodu. Słuchaczki były mile zaskoczone, większość z nich nie sądziła, że jest to zajęcie dostępne dla większości z nich.

Maria Sudnik wyjaśniała, w jaki sposób można pozyskać dotację unijną na rozpoczęcie działalności pozarolniczej.

Prowadząca wykład przekonywała, że dla aktywnych i pomysłowych kobiet w gminie Repki, zarabianie dodatkowych pieniędzy jest na wyciągnięcie ręki.

- Często nie zdajecie sobie sprawy, że piękna nadbużańska okolica, w której mieszkacie a także wasze regionalne pierogi szlachcice mogą być tym, czego szukają turyści – mówiła.

Zachęcała do nowej formy zarabiania pieniędzy.

- Udało nam się utworzyć agroturystykę a potem zagrody edukacyjne i tym wszystkim już możemy się pochwalić. Teraz będzie możliwość tworzenia gospodarstw opiekuńczych. Można je tworzyć w świetlicach na terenach wiejskich. Dowożone są na nie osoby starsze na cały dzień, które nie mogą same zostać w domu – mówiła prowadząca wykład.

W programie były warsztaty rękodzielnicze. Prowadziła je Ewa Mitowska. Panie uczyły się techniki decoupage i same z krepiny wykonały piękne róże.

Ciekawym punktem programu był pokaz przygotowany przez strażaków z OSP w Repkach z zasad udzielania pierwszej pomocy.

 

Wójt gminy zaprasza

Pytania do Wójta

Wypełnij Odpowiedzi

URZĄD GMINY 

 W REPKACH

ul. Parkowa 7

08-307 Repki

tel.: 25 787 50 23
tel.: 25 787 50 29
fax: 25 787 50 66

e - mail:gminarepki@list.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.