Logo Repki Gmina Logo Repki Gmina

News

News zdjęcie id 882

Nadal bronimy się przed ASF

26.01.2018

-Sytuacja bardzo pogorszyła i powiem więcej, lepiej chyba raczej nie będzie. Dwie poprzednie zimy mieliśmy spokojne, bez ognisk. W tym roku, w sąsiedztwie  mamy już ogniska. Są na terenie powiatu siedleckiego  i radzyńskiego a dzików jest coraz więcej – mówiła podczas ostatniego spotkania hodowców trzody chlewnej, poświęconego ASF, Powiatowa Lekarz Weterynarii Anna Boczoń Borkowska.

Było to już drugie spotkanie, które w Sali konferencyjnej Urzędu Gminy zorganizowała Wójt Gminy Repki Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz.

- Dla nas największym zagrożeniem są kompleksy leśne, które łączą nas z Siedlcami – mówiła Powiatowa Lekarz Weterynarii.

Anna Boczoń Borkowska mówiła o padłym dziku zarażonym ASF, który został znaleziony dwa dni przed spotkaniem , w Rudnikach i znajdował się na podmokłym terenie. Pobrane próbki zostały wysłane do badania, ale już wtedy Powiatowa Lekarz Weterynarii podejrzewała, że był zarażony.

-  Co charakterystyczne, zwierzęta zarażone ASF maja bardzo wysoką gorączkę. Dzik znaleziony w Rudnikach to był dorosły samiec, który odłączył się prawdopodobnie od watachy i szukał miejsca, w którym mógłby się ochłodzić – mówiła.

Zawieszać hodowle, czy czekać?

I dodała: - Ja was nie namawiam do likwidacji hodowli, absolutnie nie, ale trzeba się zastanowić, czy jeśli ktoś trzyma 10 czy 20 świń, a hodowla nie jest jedynym źródłem utrzymania, to czy zysk z hodowli świń nie pochłonie kosztów zakupów mat dezynfekcyjnych czy środków do ich nasączania. Przypominam, że te maty  muszą leżeć przez cały rok, a nie tylko w dniu naszej kontroli.

Pamiętajcie państwo, że może być tak, że hodowca który będzie przestrzegał zaleceń może ponieść konsekwencje za nieodpowiedzialnego sąsiada, który zasad nie będzie przestrzegał – wyjaśniała.

 

Zaczęły się kontrole – przypomniała Anna Boczoń Borkowska. Gospodarstwa będą sprawdzane nie tylko pod kątem mat, ale i przestrzegania nowych wymogów, takich jak ogrodzenia czy oddzielenie hodowli świń i bydła  budowę osobnego wejścia. Hodowle, które nie dostosują się do tych wymogów, muszą liczyć się z karami.

I dlatego właśnie -  Jeśli ktoś chce zrezygnować z hodowli, powinien zgłosić to do nas już teraz – podsumowała.

Co proponuje ARiMR?

Marzena Chwedorczuk z sokołowskiego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mówiła o formach pomocy:

- Mamy trzy pomoce do wyboru dla małych i większych gospodarzy. Oferujemy  pomoc z tytułu zaprzestania produkcji wieprzowiny przez posiadaczy świń utrzymujących nie więcej niż 50 świń, pożyczki na inwestycje zapobiegające niszczeniu potencjału produkcji rolnej – wymieniała.

Naszych hodowców najbardziej interesowały wysokości rekompensat dla rolników, którzy zdecydują się na zawieszenie hodowli na okres 2 lat. Usłyszeli, że za prosięta mogą dostać 190 zł a za lochy i tuczniki – 300 zł.

Pieniądze będą wypłacane jednorazowo, a nie – jak spodziewało się wielu hodowców, co roku, przez dwa lata.

To nie koniec

Rolnicy nie kryją żalu do myśliwych, którym nie udaje się wywiązać z nałożonego na nich obowiązku odstrzału dzików. O sytuacji mówi Leszek Murawski z Polskiego Związku Łowieckiego – Zarządu Okręgowego w Siedlcach.

Wójt gminy Repki, z inicjatywy której odbyło się spotkanie nie wyklucza,  że nie było ono ostatnim w sprawie ASF.

- Myślę, że to spotkanie pozwoliło rolnikom poszerzyć wiedzę na temat zasad bioasekuracji i pomocy państwa związanej z zaprzestaniem produkcji. Uważam,  że te wszystkie działania są bardzo skomplikowane i rzeczywiście wymagają wielokrotnych spotkań i przekazywania  bardzo dużego, szerokiego zakresu wiedzy dla każdego rolnika. Taka wiedza pomoże podjąć trafne decyzje w swoim gospodarstwie – powiedziała Wójt.

Na terenie gminy Repki nie stwierdzono dotychczas żadnego ogniska ASF.

 Z ostatniej chwili – W ciągu ostatnich trzech tygodni na terenie naszej gminy zostały znalezione 3 padłe dziki – w Rudnikach, w okolicach Wyroząb i przy granicy Repek. Wyniki badań potwierdziły- zgodnie z przewidywaniami Anny Boczoń Borkowskiej – że dzik znaleziony w Rudnikach, był zarażony ASF.

 

Wójt gminy zaprasza

Pytania do Wójta

Wypełnij Odpowiedzi

URZĄD GMINY 

 W REPKACH

ul. Parkowa 7

08-307 Repki

tel.: 25 787 50 23
tel.: 25 506 57 00
fax: 25 506 57 40

e - mail:gminarepki@list.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.