Logo Repki Gmina

News

News zdjęcie id 880

Z Niemiec do Repek, czyli dobre praktyki

24.01.2018

Wójt gminy Repki Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz uczestniczyła w zorganizowanym i sfinansowanym przez „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie” wyjeździe studyjnym do Szlezwik-Holsztyn na północy Niemiec. W programie była wymiana doświadczeń obu stron we wdrażaniu lokalnych strategii rozwoju, prezentacja dobrych praktyk przez stronę niemiecką, wdrażanych pomysłów na rozwój lokalnych firm, organizacji i samorządów. Realizowane projekty obejmują szerokie spektrum działalności wspomagające rozwój i długotrwałe zabezpieczenie lokalnych podmiotów z programu Leader na terenie Niemiec. Delegacja z Polski to przedstawiciele Lokalnych Grup Działania i Samorządowcy z Mazowsza. Mieliśmy przyjemność gościć w LGD:

1. Aktiv Region Südliches Nordfriesland e.V

2. Aktiv Region Ostseeküste e.V

3. Aktiv Region Innere Lübecker Bucht e.V

 

Spółdzielnia energetyczna

Samorządowcy z Polski zostali przywitani w Ratuszu Friedrichstadt. Wizyta rozpoczęła się przedstawieniem projektów z zakresu energii odnawialnych, rozwoju i innowacji oraz długofalowego zabezpieczenia egzystencji lokalnych firm i mieszkańców. W programie znalazły się projekty z zakresu sprzedaży bezpośredniej i marketingu produktów regionalnych a także wymiana doświadczeń na temat mobilności elektrycznej w regionach wiejskich.

Na pani Wójt duże wrażenie zrobił punkt elektrycznego ładowania aut w centrum miasta Friedrichstadt przy Ratuszu. Powstał z pieniędzy z programu Lider. Miejscowy magistrat dostał od BMW w leasing samochody hybrydowe. Jeżdżą na prąd i na paliwo. Eksploatują je pracownicy magistratu, jednocześnie prowadzone są badania na potrzeby firmy. Takie punkty ładowania samochodów na prąd to przyszłość. Elektromobilność o której dużo mówi się teraz w Polsce. Niektóre samorządy już projektują podobne przedsięwzięcia.

Bardzo ciekawy okazał się projekt polegający na przygotowaniu koncepcji projektu stworzenia spółdzielni ds. energii odnawialnych i przygotowanie analizy koncepcji zastosowania EO w gminie Preetz. Spółdzielnie energetyczne to przykład dobrej współpracy trzech sektorów, do których adresowana jest pomoc za pośrednictwem Lokalnych Grup Działania z programu Lider. Koncepcja zakłada budowę sieci ciepłowniczej na bazie odnawialnych źródeł: biogazowni i instalacji solarnych z magazynem ciepłej wody.

 

Hipoterapia

Polska delegacja odwiedziła Ośrodek fizjoterapii oraz terapii manualnej na bazie jazdy konnej oraz kontaktu ze zwierzętami.

- To miejsce pozytywnie mnie zaskoczyło, dzięki innowacyjnym  wykorzystaniu koni w terapii. Stosuje się tu terapię adresowaną do rodzin, dzieci z dysfunkcjami,  a także  zestresowanych i zapracowanych biznesmenów.  Specjalnie przygotowane konie pomagają im w leczeniu wielu schorzeń – mówi wójt. Ośrodek otrzymał od LGD wsparcie na budowę hali do zajęć z końmi.  Właściciel z pasją opowiadał o prowadzonych tam zajęciach terapeutycznych.  Okazuje się, że  na podstawie relacji z koniem można określić typ osobowości człowieka. Konie potrafią odczytać potrzeby człowieka  z którym pracują.

 

Lokalna promocja

Niemcy pokazywali swoje pomysły na promocję podmiotów regionalnych i lokalnych produktów. Pokazywali, jak wykorzystać wspólne finanse na przedsięwzięcia, jak informować, promować.  Wydali np. książkę kucharską dla gości  wynajmujących kwatery agroturystyczne. Z tej książki można dowiedzieć się, jak szybko przygotować sobie dania z wykorzystaniem produktów regionalnych, które można kupić w miejscowych gospodarstwach.

Gospodarze mówili też o wspólnej promocji swojego LGD, sprzedaży bezpośredniej produktów regionalnych i oferty turystycznej. Wspólna platforma internetowa promująca gospodarstwa agroturystyczne i potencjał turystyczny regionów.

Niemcy nie zapominają o wsparciu ochrony zabytków i zachowaniu dóbr kultury. LGD wsparło lokalnych artystów udzielając pomocy na budowę pawilonu wystawowego i magazynu obrazów dla miejscowego muzeum prowadzonego przez Stowarzyszenie jako elementu oferty turystycznej.

 

Wzgórze ślubów

Wrażenie na naszej pani Wójt zrobił historyczny ratusz „Altes Rathaus” Timmendorfer Strand.  Gospodarze przedstawili Projekt „Hochzeitshügel Timmendorfer Strand” –„Wzgórze Ślubów” wsparty przez miejscową LGD.

-  W Niemczech większość ślubów - to śluby cywilne. Mieliśmy okazje ujrzeć młodą parę, która w dniu naszej wizyty zawierała związek małżeński w Ratuszu.  Wzgórze ślubów to miejsce obok Ratusza przygotowane z myślą o nowożeńcach. Można tu zrobić pamiątkowe zdjęcia, przygotować przyjęcie z okazji ślubu i zawiesić pamiątkowe kłódki na szczęście– opowiada Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz.

 

Wioska rybacka

Niezwykle ciekawym projektem jest „Fischereihof Hemmelsdorf” oraz „Uferstag am Hemmelsdorf See”. Prowadzi do niej zbudowany z drewna na palach drewnianych pomost wzdłuż brzegu morza przez szuwary. Doskonałe miejsce do obserwacji i bycia na łonie natury.

- Przypomina naszą ścieżkę edukacyjną urządzoną w Wasilewie – zauważa Wójt.

Na miejscu w przeuroczej restauracji „Fisheman’s” można zjeść rybę. Jest też tu wędzarnia ryb i kafejka. Przeurocze miejsca dla turystów. Całość przedsięwzięcia zrealizowana przez miejscowy samorząd ze wsparciem LGD.

 

 - Cieszę się z wyjazdu. Podróże kształcą, poznałam przykłady dobrych praktyk i pomysły, które można u nas zrealizować ze wsparciem środków europejskich dla rozwoju lokalnego i przyciągnięcie gości i turystów również do gminy Repki.

 

Wójt gminy zaprasza

Pytania do Wójta

Wypełnij Odpowiedzi

URZĄD GMINY 

 W REPKACH

ul. Parkowa 7

08-307 Repki

tel.: 25 787 50 23
tel.: 25 506 57 00
fax: 25 506 57 40

e - mail:gminarepki@list.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.