Logo Repki Gmina

News

News zdjęcie id 858

Spotkanie z rolnikami w sprawie ASF

02.01.2018

Na terenie gminy Repki mamy 154 gospodarstw, w których hodowana jest trzoda chlewna, to ponad 10 tys. sztuk. My jako gmina staramy się koordynować wszystkie działania związane z ASF, czyli na bieżąco przekazywać informacje dla rolników, do gospodarstw. Dlatego też organizujemy spotkania z Powiatowym Lekarzem Weterynarii – mówi wójt gminy Repki Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz.

Pierwszym punktem sesji budżetowej, która odbyła się 28 grudnia, było spotkanie hodowców z Powiatową Lekarz Weterynarii Anną Boczoń - Borkowską.

Z przebiegu spotkania wynikało, że potrzebne jest kolejne spotkanie, tym razem w szerszym składzie.

- Zależy nam, żeby nasi rolnicy spotkali się z Powiatowym Lekarzem Weterynarii. Wiemy, że hodowle stanowią główne źródło utrzymania dla rodzin i to kwestie finansowe są teraz dla tych rodzin największą bolączką. Dlatego chcemy zorganizować spotkanie z przedstawicielami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – zapowiada wójt.

Na spotkaniu z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Sokołowie Podlaskim Anną Boczoń- Borkowską nasi hodowcy wnioskowali o zwiększenie ilości odstrzału dzików.

Z tego powodu, na kolejne spotkanie władze gminy Repki zaproszą też przedstawicieli Kół Łowieckich.

- Tylko takie spotkanie może wnieść coś nowego. Pozwoli rolnikom uzyskać informacje z pierwszej ręki na interesujące ich tematy związane z ASF-em – mówi wójt.

 

Podczas spotkania Powiatowa Lekarz Weterynarii z Sokołowa Podlaskiego wyjaśniała konsekwencje objęcia „strefą czerwoną” przez  Komisji Europejską terenu gminy Repki.

 

- To pierwszy taki przypadek na terenie powiatu sokołowskiego. W związku z ograniczeniami wprowadzonymi na terenie gminy Repki mamy w Powiatowym Inspektoracie dużo pracy a rolnicy muszą zgłaszać się celem złożenia wniosku o zbadanie świń. My pobieramy krew, która jest dwa razu w tygodniu wożona do badania, do Puław.

 

To fakt – służby weterynaryjne mają dużo pracy, ale najbardziej poszkodowani są hodowcy, którzy w rzeźni dostają o 50 groszy mniej za każdy kilogram a to dla hodowli sprzedającej ok 20 tuczników miesięcznie strata wysokości 1 tys zł.

 

Hodowcy z gminy Repki czują się poszkodowani tym bardziej, że na terenie naszej gminy nie stwierdzono dotychczas żadnego ogniska ASF. Wirusa potwierdzono w próbce pobranej od jednego z dzików odstrzelonych w okolicach wsi Wyrozęby.

Mamy nadzieję, że więcej o perspektywach na rozwiązanie problemów naszych hodowców usłyszymy podczas kolejnego już spotkania, które odbędzie się  w Urzędzie Gminy Repki.

Wójt gminy zaprasza

Pytania do Wójta

Wypełnij Odpowiedzi

URZĄD GMINY 

 W REPKACH

ul. Parkowa 7

08-307 Repki

tel.: 25 787 50 23
tel.: 25 787 50 29
fax: 25 787 50 66

e - mail:gminarepki@list.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.