Logo Repki Gmina Logo Repki Gmina

News

News zdjęcie id 844

Ostrowiec i Skorupki – nowe świetlice

18.12.2017

Małe, schludne, nowoczesne i urządzone gustownie – tak po remoncie wyglądają dwie świetlice w miejscowościach – Skorupki i Ostrowiec.

Na remont świetlicy wiejskiej w Ostrowcu mieszkańcy czekali bardzo długo.

- To nieduża wieś, a my w pierwszej kolejności, realizowaliśmy świetlice w większych miejscowościach. Budynek był w bardzo złym stanie. Był tak zaniedbany, że prawie straszył. Remont był planowany od wielu lat. Mieliśmy świadomość, że wyremontowanie tego budynku, to swego rodzaju odnowa dla wsi – mówi wójt gminy Repki.

Starsi mieszkańcy Ostrowca pamiętają, że  budynek, w którym mieści się świetlica wiejska, kiedyś był remizą strażacką. Niestety przeszło 30 lat temu OSP Ostrowiec upadła.

Prace trwały od sierpnia do października, a ich zakres był szeroki. Obejmował wymianę pokrycia dachowego, nową elewację. Wnętrze świetlicy przeszło kompleksowy remont. Wymienione zostały instalacje: sanitarna, elektryczna. Budynek doczekał się nowych posadzek, tynku i sufitu. Teren wokół świetlicy został ogrodzony i utwardzony. W budynku jest zaplecze kuchenne i wygodna toaleta.

To nie wszystko – gmina kupiła nowe meble i wyposażenie (np. zastawę stołową). Koszty wyniosły 274 tys. 903 zł i zostały pokryte z budżetu gminy Repki.

Ze zmodernizowanej świetlicy cieszą się także mieszkańcy wsi Skorupki.

Skorupki podobnie jak Ostrowiec, to mała wieś. Świetlica została zbudowana ponad 40 lat temu.

Zanim prace remontowe mogły się rozpocząć, gmina musiała uregulować stan prawny nieruchomości.

- Kiedyś we wsiach bywało tak, że mieszkańcy przekazywali część swojej działki na budowę budynków takich, jak świetlice. Potem przy niewielkim wsparciu rad gromadzkich, budowali w czynie społecznym. Tak było w przypadku wsi Skorupki – mówi wójt.

Działka, na której stoi świetlica, przez lata była prywatna. W międzyczasie jej właściciele przekazali ją wraz z budynkiem nieodpłatnie na rzecz gminy. Tak stan prawny został uregulowany. Działka wraz z budynkiem stała się własnością gminy.

Lata mijały a rozpoczęcie inwestycji musiało być przekładane. Władze gminy przystąpiły do prac.

- Zależało nam, żeby mieszkańcy wsi Skorupki mieli własne miejsce spotkań – mówi wójt.

Budynek przeszedł gruntowny remont. Wymieniony został dach, elewacja i instalacje.

- Powstała przytulna, nowoczesna i schludna świetliczka. To gustownie urządzone miejsce spotkań idealne na różne okazje – mówi wójt.

Remont świetlicy w Skorupkach pochłonął 177 tys. 236 zł.

- Kończymy powoli remont świetlic. Te, które są teraz remontowane są w mniejszych wsiach. Zgodnie z naszą długofalową, poukładaną polityką inwestycyjną. Pamiętamy o tych mniejszych miejscowościach. Kolejność realizacji przedsięwzięć jest uzależniona od ograniczonych środków finansowych. Kryterium planowania kolejności poszczególnych inwestycji jest wielkość wsi. Z tego powodu remonty świetlic zaczynaliśmy od największych miejscowości – wyjaśnia wójt.

Pani wójt dodaje: - O mniejszych wsiach nigdy nie zapominaliśmy, ale realizacja odłożyła się w czasie, ze względu na środki finansowe – mówi.

Obie świetlice zostały odebrane 14 listopada.

Wójt gminy zaprasza

Pytania do Wójta

Wypełnij Odpowiedzi

URZĄD GMINY 

 W REPKACH

ul. Parkowa 7

08-307 Repki

tel.: 25 787 50 23
tel.: 25 506 57 00
fax: 25 506 57 40

e - mail:gminarepki@list.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.