Logo Repki Gmina Logo Repki Gmina

News

News zdjęcie id 843

Chcemy przyciągnąć turystów

18.12.2017

Czy Wasilew Szlachecki ma szansę stać się perełką turystyczną i centrum agroturystycznym gminy Repki? – Tak, robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby tym właśnie Wasilew się stał – odpowiada wójt gminy Repki Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz.

Ścieżka edukacyjna „Mali i duzi ornitolodzy” , która została otwarta przy rzece Bug, to dopiero początek.

Jest plan dla Wasilewa

Wasilew Szlachecki jest położony na wysokiej skarpie Bugu. Ta miejscowość to taka perełka przyrodnicza gminy Repki. Miejscowość leży na terenie Obszaru Natura 2000 i wymaga szczególnej ochrony.

- Z jednej strony zależy nam na budowie marki gminy Repki, promocji jej walorów turystycznych. Chcemy pokazać nasze bogactwo przyrodnicze. Z drugiej strony, zależy nam na przygotowaniu optymalnych warunków do rozwoju agroturystyki, dzięki której nasi mieszkańcy mogliby zarabiać – wyjaśnia wójt Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz.

Wójt ma świadomość, że w pierwszej kolejności samorząd gminy musi uporządkować ruch turystyczny na terenie gminy. Temu właśnie służą działania rozpoczęte przez gminę.

- Od pewnego czasu staramy się uporządkować ścieżkę turystyczną w okolicach Wasilewa Szlacheckiego. Latem wykonaliśmy zejście do Buga – mówi wójt.

Ścieżka edukacyjna jest położona malowniczo. Myślę, że ta lokalizacja pozwoli na bezpośrednią obserwację ptaków i uporządkuje ruch turystyczny tak, by ludzie mogli przejść swobodnie tą ścieżką. Na miejscu są tablice edukacyjne i informacyjne dotyczące ptaków.

To gratka dla znawców ptaków i amatorów  - miłośników przyrody, ale i dla innych osób, które po prostu zechcą tam przyjść i odpocząć.

Ścieżka to pierwszy krok. Gmina już myśli o kolejnych działaniach.

- Pozyskaliśmy nową działkę  w okolicy. Planujemy zagospodarować tę działkę, być może powstanie tam zejście do Buga, plaża lub ognisko… Wszystko to, żeby uatrakcyjnić Wasilew Szlachecki dla potencjalnych turystów – mówi Krystyna Mikołajczuk Bohowicz.

Wójt podkreśla, że gmina chce stworzyć warunki, pozwalające mieszkańcom Wasilewa rozwijać agroturystykę. - We wsi mogłaby powstać na przykład wędzarnia ryb – zauważa wójt.

Ścieżka – nie tylko edukacyjna

Na przygotowanie ścieżki gmina dostała dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w wysokości 53 tys. 230 zł. Całkowity koszt zadania wyniósł 86 tys. 682 zł.

Ścieżka została wykonana tak, by wprowadzić w tajemniczy świat ornitologii. Ma wzbudzić zainteresowanie ptakami i ich ochroną. Została zaprojektowana tak, by zainteresować zarówno amatorów, jak i ornitologów.

Ścieżka powstawała w okolicy, gdzie gniazdują ptaki i gdzie można obserwować przyrodę i cieszyć się z jej walorów.

Została podzielona na dwa odcinki – strefa aktywnego poznawania ptaków i cicha strefa badań i obserwacji (dla osób obserwujących i fotografujących ptaki).

Strefa aktywnego poznawania ptaków ma na celu:

- opanowanie kluczowych pojęć przyrodniczych,

- zwrócenie uwagi na ochronę przyrody i związane z nią problemy,

- nauka rozpoznawania gatunków roślin łąkowych i ptaków występujących na tym terenie,

- obserwowanie ptaków,

- zdobywanie wiedzy teoretycznej i kształtowanie dobrych nawyków,

- nabywanie opiekuńczej postawy wobec istot żywych,

- dostarczanie wrażeń artystycznych,

- zachęcane do kreatywnego spędzania czasu i kontaktu z przyrodą.

Prace przy ścieżce zakończyły się w połowie listopada.

Wójt gminy zaprasza

Pytania do Wójta

Wypełnij Odpowiedzi

URZĄD GMINY 

 W REPKACH

ul. Parkowa 7

08-307 Repki

tel.: 25 787 50 23
tel.: 25 506 57 00
fax: 25 506 57 40

e - mail:gminarepki@list.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.