Logo Repki Gmina

News

News zdjęcie id 605

„ JESTEŚ WIDOCZNY JESTEŚ BEZPIECZNY” AKCJA SPOŁECZNA W ZESPOLE SZKÓŁ W REPKACH

17.03.2017

Zespół Szkół w Repkach z radością przyjął wiadomość, że nasi uczniowie  zostali wybrani do przeprowadzenia akcji społecznej „Jesteś widoczny jesteś bezpieczny”. Taka akcja profilaktyczna jest dla nas szczególnie ważna, bo szkoła położona jest w pobliżu drogi krajowej nr 62 o natężonym ruchu. Większość uczniów dojeżdża do szkoły, do autobusu podążając we wczesnych godzinach porannych, kiedy to zimową porą często panuje półmrok. Wówczas noszenie elementów odblaskowych jest szczególnie ważne.

Na uroczystość przybyli znamienici goście, których przywitała dyrektor Zespołu Szkół w Repkach, Urszula Sosna. Następnie uczniowie zaśpiewali piosenkę na temat bezpieczeństwa na drodze. Po tym nastąpiły szczegółowe przywitania przez prowadzącego imprezę. Naszą szkołę swoją obecnością zaszczycili: Pani Ewa Orzełowska – Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, Jacek Kobyliński – Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Siedlcach, Marek Kordecki – Zastępca Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Siedlcach, Zastępca Wójta Gniny Repki – Iwona Wasilewska, Pełnomocnik Wójta do Spraw Profilaktyki – Teresa Stasiuk, insp. Wiesław Nasiłowski  – Komendant Powiatowy Policji w Sokołowie Podlaskim,  Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego podinsp. Zbigniew Pilip, Kierownik Posterunku Policji w Repkach asp. szt. Jacek Patejko, Asystent Jednoosobowego Stanowiska ds. Profilaktyki Społecznej, Patologii i Nieletnich asp. szt. Dariusz Tomczuk, strażacy KP PSP w Sokołowie Podlaskim w składzie: ogniomistrz Robert Golatowski, sekcyjny Sylwester Wrzosek oraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Repkach: Adrian Borowski i Sebastian Olszewski.

     Dzień 16.03.2017 roku uczniowie  naszej szkoły spędzili nietypowo -  bez książek i zeszytów. Nie znaczy to jednak, że się nie uczyli. Wręcz przeciwnie, zdobywali wiedzę o tym jak chronić swoje życie i życie innych. Impreza, która odbyła się w naszej szkole promuje bezpieczeństwo na drodze, które zapewni nam, między innymi, noszenie elementów odblaskowych.

     Akcja realizowana przez  Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego we współpracy ze strażą pożarną i policją związana jest z przepisami o ruchu drogowym, które od 31 sierpnia wprowadzają konieczność noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym.  Uczniowie uczestniczący w projekcie – klasy III- VI szkoły podstawowej i klasy I- III gimnazjum, podzieleni zostali na trzy grupy, w których uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych przygotowanych przez organizatorów.

          W ramach zajęć uczniowie obejrzeli film o charakterze profilaktycznym, który przedstawiał sytuacje zagrażające bezpieczeństwu dzieci i młodzieży. Uczył  jak prawidłowo należy reagować, na przykład w przypadku  ataku  psa,  agresywnych zaczepek  obcego, jak skutecznie odmówić : przyjęcia środków odurzających, spotkania czy wpuszczenia do domu osoby nieznanej, jak bezpiecznie korzystać z komputera, itp.  Po projekcji  policjant rozmawiał z uczniami na temat sytuacji ukazanych w filmie i mówił też o innych typach zagrożeń. Młodzież słuchała z dużym zainteresowaniem, odpowiadała i  zadawała pytania prowadzącemu. Świadczy to o celowości takich spotkań.

     Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie ze strażakami i ratownikiem medycznym, który uczył jak należy udzielać pierwszej pomocy. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali fachowy  pokaz resuscytacji. Po raz pierwszy mieli okazję obejrzeć wyposażenie podręcznej torby ratownika medycznego i zapoznać się z działaniem urządzenia – defibrylatora, który potrafi pokierować akcją resuscytacji. Oprócz tego młodzież uczyła się – co tylko z pozoru jest łatwe - jak zawiadamiać odpowiednie służby ratownicze i umieć dokładnie określić miejsce wypadku, by mogły one jak najszybciej i z odpowiednim sprzętem dotrzeć do poszkodowanego.

  Uczniowie chętnie brali udział w improwizowanych scenach i zadawali pytania.

    Kolejnym etapem akcji była jazda rowerem po ułożonym torze przeszkód. Młodzież ubrana w kamizelki odblaskowe i kaski pokonywała kolejne przeszkody toru, przekonując się jednocześnie, że brawurowa jazda nie gwarantuje sukcesu. Rozwaga i opanowanie pozwoliło wielu z nich bezbłędnie pokonać dość trudną trasę.

    Ostatnim i chyba najbardziej emocjonującym punktem projektu była możliwość sprawdzenia się w symulatorze jazdy motocyklem. Uczestnicy zajęć  odbyli wirtualną przejażdżkę, mogli też zobaczyć co dzieje się z pasażerami samochodu podczas wypadku drogowego.  Dla wielu z uczniów było to niesamowite przeżycie.

     Wszyscy  uczestnicy akcji otrzymali gadżety  odblaskowe i zostali zobowiązani przez Panią Wicemarszałek do stałego ich noszenia.

Uczniowie Zespołu Szkół w Repkach spędzili dzień niezwykle pożytecznie i ciekawie. Każdy z uczestników wyniósł z tego spotkania wiele cennych rad i dużo nowych informacji na temat jak być  bezpiecznym i zapewnić bezpieczeństwo innym.

Zespół Szkół w Repkach

Wójt gminy zaprasza

Pytania do Wójta

Wypełnij Odpowiedzi

URZĄD GMINY 

 W REPKACH

ul. Parkowa 7

08-307 Repki

tel.: 25 787 50 23
tel.: 25 506 57 00
fax: 25 506 57 40

e - mail:gminarepki@list.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.