Logo Repki Gmina Logo Repki Gmina

News

News zdjęcie id 440

Gminne Dożynki w Wyrozębach

05.09.2016

4 września br. w Wyrozębach odbyło się Gminne Święto Plonów. Rozpoczęła je dziękczynna  Masza św. w  kościele parafialnym celebrowana przez ks. prałata dr. hab. Tadeusza Syczewskiego Wikariusza Generalnego  Diecezji Drohiczyńskiej profesora KUL i rektora WSD w Drohiczynie.

W uroczystym korowodzie przedstawiciele poszczególnych miejscowości : Wyrozębów Podawców, Wyrozębów Konat, Ostrówka, Kobylan Skorupek, Skwierczyna Wsi, Skwierczyna Dworu, Borychowa, Sawic, Sawic Bronisz, Liszek i Sawic Koloni, Kobylan Sorupek i Bochów przynieśli wieńce dożynkowe  na plac przed miejscową remizą OSP. Zostały one wykonane ze zbóż, kwiatów, ozdabiały je owoce i zioła, w środku każdego  złocił się bochen chleba - w  dawnych dożynkach obowiązkowo musiały być kłosy z „przepiórki” nawiązujące do tradycji, że z ostatnich garści zboża robiono specjalny snop, który po ustrojeniu w kwiaty niesiono uroczyście z pola do domu. Na czele kolorowego korowodu prowadzonego przez poczet sztandarowy OSP w Wyrozębach kroczyli starostowie dożynek, niosąc dumnie chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów, symbol urodzaju i dostatku. Wręczyli go gospodarzom uroczystości :  wójt Krystynie Mikołajczuk-Bohowicz i przewodniczącemu Rady Gminy Adamowi Czarnockiemu, którzy wraz ze starostami dzielili się nim z mieszkańcami gminy i gośćmi wśród, których byli dr. Marek Sawicki Poseł na Sejm RP, ksiądz profesor Tadeusz Syczewski, ks. dr Mariusz Bartosiak i ks. Józef Franczuk-senior parafii Jabłonna Lacka, komendant Powiatowej Policji Wiesław Nasiłowski, kierownik PT KRUS Tomasz Andrzejczuk, radni powiatu : Teresa Olszewska i Bogdan Czarnocki.  Na dożynkach gościł zaproszony przez organizatorów Daniel Omielańczuk- polski zawodnik muay thai, sambista w wadze superciężkiej oraz mieszanych sztuk walk w wadze ciężkiej, człowiek sukcesu związany z gminą  Repki.

  Tak jak niegdyś bohaterami święta dożynkowego byli ludzie, którzy pracowali podczas żniw najszybciej i najlepiej, tak i dzisiaj za starostów obiera się bardzo dobrych rolników. W tym roku byli nimi : Teresa Czapska i Stanisław Mazurczak. Pani Teresa Czapska mieszka w Czaplach Andrelewiczach, z mężem Edwardem, który 16 lat pełni funkcję sołtysa,  prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 30 hektarów. Gospodarstwo ich ukierunkowane jest na produkcję mleka oraz hodowle bydła opasowego i trzody chlewnej, gospodarstwo nowoczesne o dużych możliwościach rozwojowych. Państwo Czapscy mają czworo dzieci oraz dużą nadzieję  na kontynuacje rolniczych tradycji przez młodsze pokolenie Czapskich.

Pan Stanisław Mazurczak jest mieszkańcem Skwierczyna Wsi. Prowadzi z żoną  Barbarą gospodarstwo rolne  w oparciu o grunty własne i dzierżawione. Państwo Mazurczakowie specjalizują się  w hodowli bydła mlecznego. Osiągają  w gospodarstwie wysoką wydajność i jakość mleka, co jest wynikiem hodowli bydła  na bazie własnej paszy. Gospodarstwo, odziedziczone po rodzicach Pana Stanisława, sukcesywnie powiększane i modernizowane  ma bardzo duże perspektywy rozwoju. Państwo Mazurczakowie mają czterech synów.

  Ponieważ dożynki to ucztowanie z muzyką i tańcami to też uroczystość uświetnili swoimi występami : zespół ludowy „Polne Maki”, Zespół Pieśni i Tańca „Chodowiacy”, grupa teatralna z Gminnego Ośrodka Kultury „Niezłe Ziółka”, zespół ludowy „Jabłoniacy”, zespół

„Milano”. kabaret „Ranczo”. Do tańca przygrywał zespól „ACTIV”. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Tradycyjnie podczas dożynek odbył się konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”. Spośród 11 wieńców wybrano trzy najładniejsze. Wybór był niełatwy, ponieważ wszystkie wieńce były wyjątkowo piękne. Komisja przyznała pierwsze miejsce  wieńcowi wykonanemu przez mieszkańców trzech miejscowości : Sawic Kolonii, Kobylan Skorupek i Bochów”, drugie  miejsce otrzymały Liszki, trzecie sołectwo Skwierczyn Dwór.

W konkursie pt. „ Pracuj bezpiecznie”   przeprowadzonym podczas festynu dożynkowego  przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Sokołowie Podlaskim najwięcej punktów uzyskała Grażyna Łuczkiewicz z Wyrozębów Podawców, na drugim miejscu uplasowała się Barbara Mazurczak ze Skwierczyna Wsi, na trzecim Ewa Mróz z Wasilewa Skrzeszewskiego. Laureatom konkursu nagrody wręczał  kierownik  KRUS Tomasz Andrzejczuk. Na boisku szkolnym w Wyrozębach odbył się „Dożynkowy Turniej Piłki Nożnej”, w którym uczestniczyła młodzież do lat 17. Zwycięzcą turnieju została drużyna z Repek, drugie miejsce zajął Skrzeszew, trzecie Wyrozęby. Wymienione drużyny otrzymały puchary z rąk fundatorki, wójt gminy Repki Krystyny Mikołajczuk-Bohowicz.                                                                                                

Festynowi dożynkowemu towarzyszyło wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się dojna krowa, oblegany był  przez dzieci  plac zabaw, natomiast na lot balonem czekano w długiej kolejce, co na szczęście nie zniechęcało amatorów latania.

Organizatorzy dożynek : Wójt Gminy Repki i Gminny Ośrodek Kultury w Repkach oraz współorganizatorzy ; Parafia Rzymskokatolicka Wyrozęby, Ochotnicza Straż Pżarna w Wyrozębach, Gminna Biblioteka Publiczna w Repkach i Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Repkowskiej  serdecznie dziękują sponsorom, a także firmom i organizacjom, które uświetniły Gminne Święto Plonów.

Są to :

1. Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podl

2. Kancelaria Ubezpieczeniowa Czarkowscy w Sokołowie Podlaskim

3. Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Sokołowie Podlaskim

4 MOTO_LEADER  Łukasz Dziewulski

5. „Verifis” Zakład Aranżacyjno-Wykonawczy w Wyrozębach Podawcach

6. „ACZE” Centrum Szkoleniowe w Sokołowie Podl. pana Andrzeja Czerkasa

7.  Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji  Rolnictwa w Sokołowie Podl.

8. Terenowy Zespół Doradców w Sokołowie Podl.

9. Dom Pomocy Społecznej w Wirowie

10. Państwo Teresa i Edward Czapscy, właściciele indywidualnego  

      gospodarstwa  rolnego w Czaplach Andrelewiczach

11. Państwo Barbara i Stanisław Mazurczakowie –właściciele indywidualnego     

      rolnego w Skwierczynie Wsi

12. Akademia Piłkarska  Robert Parzonka

13. Katarzyna i Janusz  Dec. Lody Tradycyjne Sterdyń

Ewa Czarkowska

Wójt gminy zaprasza

Pytania do Wójta

Wypełnij Odpowiedzi

URZĄD GMINY 

 W REPKACH

ul. Parkowa 7

08-307 Repki

tel.: 25 787 50 23
tel.: 25 506 57 00
fax: 25 506 57 40

e - mail:gminarepki@list.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.