Logo Repki Gmina

News

News zdjęcie id 211

Kolędnicy w Repkach

12.01.2016

W szczodre dni, a nierzadko i w dni późniejsze ( aż do 2 lutego czyli do święta Matki Boskiej Gromnicznej) przychodzili do domów kolędnicy. Wchodząc do domu pozdrawiali gospodarzy, wygłaszali lub wyśpiewywali swe świąteczne i noworoczne życzenia powodzenia i urodzaju. Na koniec grzecznie prosili o datek zwany kolędą. Z ukłonem pięknie dziękowali i wychwalali hojnych gospodarzy. Kolędników przyjmowano serdecznie, nie szczędząc datku. Wierzono, że kolędnicy przynoszą szczęście domowi i wszystkim jego mieszkańcom. Także dlatego, aż do połowy XX w., a lokalnie nawet i dłużej wizyty kolędników należały do przyjętego powszechnie świątecznego obyczaju, a coroczne występy  kolędników cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem..

Już w średniowieczu obchody kolędnicze znane były w wielu krajach chrześcijańskiej Europy. Od wieków znane są w Polsce we wszystkich regionach, na wsi i w miastach.

Pierwsze wzmianki źródłowe o polskich obchodach kolędniczych przynoszą XVI-wieczne źródła. Za najstarszy przekaz o tych obchodach uznaje się pieśń  Gospodyniej kolęda drukowaną po raz pierwszy w 1554r. w zbiorku Rurale ludicium…(Audycje wieśnie…na ten Nowy Rok, wydanym w Krakowie przez M. Zajcewica.

Tę piękną wielowiekową tradycję kultywuję grupa kolędnicza z Perlejewa, która 10 stycznia br. w kościele pw. NMPNP w Repkach po Mszy św. przedstawiła widowisko bożonarodzeniowe pt.„HERODY”. Treść „Herodów” opiera się na fragmencie Ewangelii opisującym rzeź niewiniątek i śmierć króla Heroda Wielkiego. Główny wątek dramatyczny ma cechy moralitetu-ukazuje walkę dobra (Anioł) ze złem (Diabeł). Despotyczny Herod skazany jest na wieczne potępienie i poddany dwóm egzekucjom. Śmierć zabiera jego ciało, a Diabeł duszę. Obok postaci takich jak : król Herod, Herodowa, żołnierze, kanclerz, diabeł, żyd, anioł, śmierć, trzej królowie wystąpił 7 osobowy chórek. Dynamiczny i swawolny diabeł wywoływał salwy śmiechu. Bogate i oryginalne stroje aktorów czyniły przedstawienie bardziej wiarygodne. Zgodnie z tradycją kanclerz zgromadzonym w świątyni widzom złożył noworoczne życzenia, diabeł zaś inkasował kolędę.

„Herody z Perlejewa” – jest to grupa kolędnicza licząca 23 osoby w wieku 50+, która zawiązała się w 2012r.w ramach działalności stowarzyszenia „Perlejewo łączy”. Kierownikiem i reżyserem grupy jest Pani Bożena Bujno.  Celem działalności grupy jest m.in. kultywowanie tradycji i zwyczajów  świąt Bożego Narodzenia. W roku 2013 oraz 2014 grupa kolędnicza zajęła I miejsce w Powiatowym Przeglądzie Kolędniczym w Siemiatyczach oraz

II miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Kolędniczym w Hajnówce. W roku 2014 – II miejsce w Przeglądzie Teatrów Obrzędowych i Wiejskich w Łomży. W bieżącym roku (06. I 2016r.)

Grupa kolędnicza wzięła udział w Konkursie Kolędniczym w Kolbuszowej i zajęła III miejsce. Oprócz Herodów grupa teatralna co roku w okresie Świąt Wielkanocnych wystawia

Misterium Męki Pańskiej,

Ewa Czarkowska

Wójt gminy zaprasza

Pytania do Wójta

Wypełnij Odpowiedzi

URZĄD GMINY 

 W REPKACH

ul. Parkowa 7

08-307 Repki

tel.: 25 787 50 23
tel.: 25 506 57 00
fax: 25 506 57 40

e - mail:gminarepki@list.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

luty 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.