Logo Repki Gmina

News

News zdjęcie id 1520

DZIEŃ PATRONA W ZESPOLE SZKÓŁ W SKRZESZEWIE

22.11.2019

15 listopada w Zespole Szkół w Skrzeszewie bardzo uroczyście obchodziliśmy Dzień Patrona. Tradycją szkoły jest, że w tym dniu odbywa się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz ślubowanie uczniów klasy I. Część artystyczna przygotowana została przez uczniów szkoły podstawowej  pod opieką nauczycieli języka polskiego, muzyki i historii. Montaż słowno-muzyczny zaprezentowany został w uroczystej scenerii. Uczniowie wraz z opiekunami przygotowali na tę okazję scenografię będącą tłem występów. Złożyły się na nią:  napis "Nigdy nie zapomnimy o naszej przeszłości",  flagi Polski, "echa przeszłości" - białe brzozowe krzyże wśród porozrzucanych jesiennych liści , a przed nimi palące się lampki oraz tablica prezentująca Ojców Narodu.

      Część oficjalną akademii rozpoczęło wprowadzenie sztandaru szkoły i wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie pani dyrektor Anna Skwierczyńska powitała panią wójt gminy Repki Apolonię Stasiuk, radnych, ppor. Jarosława Bondaruka,  rodziców uczniów klasy I oraz pozostałych gości. Wygłosiła też słowo wstępne, które wprowadziło odbiorców w klimat uroczystości, po czym rozpoczęła się część artystyczna.

       Na montaż słowno-muzyczny zatytułowany „NIGDY NIE ZAPOMNIMY O NASZEJ PRZESZŁOŚCI” składały się wiersze i pieśni o treści patriotycznej. Uczniowie przypomnieli ważne wydarzenia z historii Polski od końca XVIII w., który to czas stał się areną dramatycznych zdarzeń, w wyniku których nasza Ojczyzna na długie 123 lata znikła z mapy Europy. Historyczne rozważania kończyła data 11 listopada 1918 roku, kiedy po wielu trudach i walkach narodowo-wyzwoleńczych Polska stała się znów państwem wolnym, wyzwolonym spod jarzma zaborców. Utwory poetyckie, recytowane przez naszych młodych artystów, podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Uzupełnieniem lirycznych opowieści były pieśni,  które śpiewano niegdyś w polskich domach. Pieśni które towarzyszyły narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych. Uczeń Maciej Kalinowski zagrał na trąbce „Rotę”.

       W drugiej części uroczystości odbyło się ślubowanie klasy pierwszej, dzielnie wspomaganych przez starszych kolegów. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej, odświętnie ubrani i bardzo przejęci zaprezentowali część artystyczną. Pochwalili się swoimi umiejętnościami recytatorskimi i muzycznymi. Udowodnili, że czują się Polakami, znają nasze barwy i symbole narodowe. Po zakończonej prezentacji pani dyrektor potwierdziła, iż wspaniale zdały „egzamin pierwszoklasisty”. Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie, które odebrała Pani Wójt i akt pasowania na ucznia, którego dokonał szablą zaproszony na uroczystość ppor. Jarosław Bondaruk,. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Publicznej Szkoły Podstawowej im. 19 Pułku Ułanów Wołyńskich w Skrzeszewie. Dowodem tego aktu były dyplomy wręczone przez wychowawcę klasy. Zgodnie z tradycją najmłodsi uczniowie naszej szkoły otrzymali prezenty od pani Wójt oraz rodziców. Klasa druga także powitała upominkami swoich młodszych kolegów. Oficjalną część akademii zakończyliśmy odśpiewaniem hymnu szkoły i wyprowadzeniem sztandaru. Następnie udaliśmy się na niepodległościowe spotkanie przy obiedzie i słodkim poczęstunku ufundowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich z Wasilewa Szlacheckiego.

Wójt gminy zaprasza

Pytania do Wójta

Wypełnij Odpowiedzi

URZĄD GMINY 

 W REPKACH

ul. Parkowa 7

08-307 Repki

tel.: 25 787 50 23
tel.: 25 506 57 00
fax: 25 506 57 40

e - mail:gminarepki@list.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.