Logo Repki Gmina

News

News zdjęcie id 1444

Dożynki Gminne Repki 2019 - Fotorelacja

03.09.2019

Gminne Dożynki w Wyrozębach

Tak jak i przed wiekami tak i dziś na wsi kultywowana jest tradycja dożynkowa. Również w Wyrozębach w niedziele 1 września 2019 roku obchodzono uroczyście Dożynki Gminne. Jak powiedziała w swoim wystąpieniu wójt gminy Repki Apolonia Stasiuk „ Dożynki są Waszym świętem-drodzy rolnicy. Ale ważne są dla nas wszystkich, bo przypominają , że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na nasze stoły w naszych domach polski chleb”.

Piękna  pogoda oraz ciekawe atrakcje sprawiły, że  frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów dożynek. Nie zawiedli również zaproszeni goście. Na dożynki przybyli  między innymi : Krzysztof Tchórzewski minister energii,  Marek Zagórski minister cyfryzacji, Waldemar Kraska wiceminister zdrowia,  poseł na sejm RP Marek Sawicki. Dożynki rozpoczęły się dziękczynną Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem  księdza Andrzeja Dryżałowskiego, który w tym roku obchodzi 50-lecie święceń kapłańskich.  Po mszy św. barwny korowód ,liczący 13 wieńców, na czele ze starostami  udał się na plac OSP w Wyrozębach, na którym odbywała się dalsza część uroczystości.

W korowodzie  wieńcowym uczestniczyli przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich  oraz miejscowości z gminy Repki : KGW w Gałkach, KGW w Repkach, KGW w Wasilewie Szlacheckim, KGW  w Czaplach Andrelewiczach oraz sołectwa  Kobylan Sorupek, Bohów, Sawic Kolonii, Borychowa, Sawic Wsi, Sawic Bronisz, Wyroząb -Podawc, Wyroząb Konat, Skwierczyna-Wsi, Skwierczyna Dworu, Ostrówka.

 

Na czele korowodu  szli starostowie dożynek, niosąc bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów, owoc ziemi oraz pracy rak ludzkich, symbol życia i dostatku. Wręczyli go gospodarzom gminy – wójt gminy Repki Apolonii Stasiuk i przewodniczącemu Rady Gminy Adamowi Czarnockiemu ze słowami „Zachowując tradycje naszych ojców przynosimy chleb z tegorocznych zbiorów, a ty gospodarzu dziel nim sprawiedliwie”.

„Chlebem łamiemy się dziś ze względu na miłość do drugiego człowieka  i po to, by nikt pośród nas nie był głodny. Chlebem dzielimy się dzisiaj, ponieważ on jest nie tylko znakiem miłości, ale także znakiem i symbolem dobra, które powinno przezwyciężać każde zło’- mówił konferansjer podczas dzielenia się chlebem gospodarzy gminy i starostów dożynek z osobami przybyłymi na dożynki.

 

Tak, jak dawniej bohaterami święta dożynkowego były osoby, które pracowały podczas żniw najwydajniej, tak i dzisiaj za starostów obiera się szanowanych rolników. W tym roku byli nimi :

Pani  Ewa Buczyńska mieszka w Liszkach, z mężem Kazimierzem prowadza gospodarstwo rolne o powierzchni około 110 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej. W nowoczesnym gospodarstwie wyposażonym w zaawansowane technologicznie maszyny i sprzęt osiągają wysoką wydajność  w produkcji zwierzęcej prowadzonej w cyklu zamkniętym i otwartym. Produkowany materiał zwierzęcy jest bardzo wysokiej jakości. Państwo Buczyńscy śmiało sięgają po środki unijne. W sukcesywnie modernizowanym gospodarstwie  wdrażają  nowoczesne, przyjazne dla środowiska technologie.

Gospodarstwo o bardzo dużym potencjale rozwojowym. Państwo Buczyńscy maja czworo dzieci, trzy córki i syna Kacpra, który przygotowuje się do przejęcia gospodarstwa. Mimo młodego wieku równo z rodzicami dzieli obowiązki w gospodarstwie. Odpowiada za produkcje roślinną na 110 hektarowym areale.

Państwo Buczyńscy są spokojni o przyszłość gospodarstwa, ponieważ przekonani są, że trafi ono  do odpowiedzialnego i kompetentnego następcy.

Pan Michał Wyszomirski  jest mieszkańcem Skwierczyna Wsi. Prowadzi z żoną Joanną i synem Erykiem gospodarstwo rolne  o pow. Gospodarstwo ukierunkowane jest na hodowlę  bydła mlecznego i opasowego. Państwo Wyszomirscy  osiągają w gospodarstwie wysoką wydajność i jakość mleka. Wielokrotnie korzystali ze środków unijnych, przeznaczając je na modernizację gospodarstwa i uzupełnienie parku maszynowego. Gospodarstwo sukcesywnie powiększane  ma duże perspektywy rozwoju. Maja dwóch synów, jeden  wspomniany już  jest młodym rolnikiem, drugi Marcin jest zawodowym kierowcą.

 

Wieńce jako ważny element dożynkowy, świadczący, że żniwa dobiegły końca.

 

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem wieńce  dożynkowe wzięły udział w konkursie  „Najładniejszy wieniec dożynkowy”. Najwyżej oceniono wieniec wykonany wspólnie przez mieszkańców trzech miejscowości :Kobylan Skorupek, Bohów i Sawic Kolonii, drugie miejsce otrzymał wieniec z Borychowa, trzecie z Gałek. Wszystkie zachwycały precyzją wykonania i artyzmem.

 

 

Konkursy i turnieje dożynkowe

 

Podczas dożynek KRUS w Sokołowie Podlaskim przeprowadził  dla rolników dwa  konkursy W konkursie pt. „Pracuj bezpiecznie  najwięcej punktów uzyskał Piotr Nasiłowski z Wyroząb-Podawc,  drugie miejsc zajął Marek Nasiłowski również z Wyroząb- Podawc trzecie Stanisław Mazurczak ze Skwierczyna-Wsi. W konkursie „Pracuj bezpiecznie, dbaj o zdrowie”  najwięcej punków uzyskał Roman Połosa z Gałek.

W konkursie pt. „Zasady bezpieczeństwa i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej” przeprowadzonego przez GOK w Repkach pierwsze miejsce zdobyła  Karolina Czarnocka  z Wyroząb-Podawc, drugie równorzędne  miejsce zdobyli : Kinga Pióro ze Smuniewa, Paweł Smuniewski również ze Smuniewa, Przemysław Byszewski z Sawic, Adam Dmowski z Wyroząb-Konat, Rafał Sawicki z Sawic. Na miejscu trzecim uplasowali się  Julia Szadkowska z Wyroząb-Podawc i Gabriela Żyluk z Wyroząb-Konat. Nagrody dla uczestników konkursu ufundował Sponsor Główny Dożynek –Polska Grupa Energetyczna.                                           

 Dożynkowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Repki  zakończył się zwycięstwem drużyny Skrzeszew Kol. „E”, Skrzeszew Senior zdobył drugie miejsce, trzecie Sokołów MTS

 

Muzyka, taniec, śpiew ucztowanie zawsze towarzyszyły dożynkom, tych elementów również nie zabrakło podczas tegorocznego święta rolniczego w Wyrozębach.

Na scenie wystąpili :  „Kapela Wuja Krzycha”, ZPiT „Chodowiacy”, dzieci i młodzież z GOK w Repkach, zespół „Forum”  i „Ambitus”, który wykonywał utwory Seweryna Krajewskiego i Czesława Niemena. oraz zespoły disco-polo; „Densi”, „Power Bond” i D-Bomb. Ten ostatni zgromadził największą publiczność. Lider zespołu Bartek Padyasek  porwał słuchaczy przypominając dobrze znane  fanom muzyki tanecznej  utwory jak  „O Ela Ela” „ Cała  Ty”, „Daj mi ciało” i inne.

 

Koła Gospodyń Wiejskich częstowały gości tradycyjnymi smakołykami.

Pośród licznych atrakcji największym  powodzeniem cieszyły się symulacje dachowania , zderzenia, waga przeciążenia. Długie kolejki stały przed namiotami Ministerstwa Cyfryzacji, w których odbywały się  warsztaty kodowania komputerowego. Formuła warsztatów wprowadzała uczestników w świat nowych technologii. Nie mniejsze kolejki były do kina 5D

Duże wrażenie wizualne wywołał pokaz led shaw  z pirotechniką

 

Nie zabrakło elementów patriotycznych. Z okazji obchodów 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Wyrozębach zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny.

 

 

Wójt Gminy Repki i Gminny Ośrodek Kultury w Repkach składają serdeczne podziękowania sponsorom dożynek :

 

1.Polskiej Grupie Energetyczne j- Sponsorowi Głównemu Dożynek

2. Ministerstwu Cyfryzacji

3. Związkowi Komunalnemu „Paprotnia”

4.„Verifis” Zakładowi Aranżacyjno-Wykonawczemu w Wyrozębach Podawcach.

5. Zakładom Mięsnym Świderscy w Kosowie Lackim

6. Centrum Szkoleniowemu „ACZE”  w Sokołowie Podl.

7. Zakładowi Rozbioru „Ostropol” w Repkach

8. Młynowi „Bracia Górscy” w Repkach

9. Gospodarstwu Rolnemu Katarzyny i Piotra Wrzesień oraz Transport Węgla

   Władysław Wrzesień

10. Ewie i Kazimierzowi Buczyńskim- właścicielom Gospodarstwa Rolnego w

     Liszkach

11. Joannie i Michałowi Wyszomirskim- właścicielom Gospodarstwa Rolnego w

      Skwierczynie -Dworze

Organizatorzy dziękują firmom i organizacjom ,które uświetniły święto rolnicze. Były to :

1. Ministerstwo Cyfryzacji

2. Koła Gospodyń Wiejskich : z Gałek, Liszek, Repek, Smuniewa, Wasilewa 

    Szlacheckiego, Czaple Andrelewicze

3. Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Sokołowie Podlaskim

4. Powiatowemu Zespołowi Doradztwa Rolniczego w Sokołowie Podlaskim

5 Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyrozębach

 

 

                                                                                 Ewa Czarkowska

                                          

Wójt gminy zaprasza

Pytania do Wójta

Wypełnij Odpowiedzi

URZĄD GMINY 

 W REPKACH

ul. Parkowa 7

08-307 Repki

tel.: 25 787 50 23
tel.: 25 506 57 00
fax: 25 506 57 40

e - mail:gminarepki@list.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.