Logo Repki Gmina

News

News zdjęcie id 141

DZIEŃ PATRONA W ZESPOLE SZKÓŁ W SKRZESZEWIE

17.11.2015

   12 listopada, jak co roku, w Zespole Szkół w Skrzeszewie bardzo uroczyście obchodziliśmy Dzień Patrona. Tradycją szkoły jest, że w tym dniu odbywa się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz ślubowanie uczniów klasy I. Część artystyczna przygotowana została przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką nauczycieli historii, języka polskiego i muzyki.

    Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie pani dyrektor Halina Getler powitała panią wójt gminy Repki Krystynę Mikołajczuk – Bohowicz, rodziców uczniów klasy I oraz pozostałych gości. Przypomniała też historię 19 Pułku Ułanów Wołyńskich – patrona naszej szkoły.

      W dalszej części odbyła się część artystyczna. Na montaż słowno-muzyczny zatytułowany „Nie zginęła, zmartwychwstała mimo srogich burz” składały się wiersze i pieśni o treści patriotycznej. Utwory opowiadały o walce z zaborcami, o męstwie naszych przodków. Słuchaliśmy opowieści o powstaniach listopadowym i styczniowym, które zakończyły się klęską. Interpretacje muzyczne i recytatorskie pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Podczas akademii zaprezentowana została historyczna prezentacja multimedialna przedstawiająca trudną i długą drogę narodu polskiego do niepodległości.

      Uroczystość odbyła się w pięknej aurze jesiennej. Scenerię stanowiły polana drewna ułożone na kształt ogniska, płonące znicze, w tle brzozowe krzyże i porozrzucane w nieładzie jesienne liście. Ważnym elementem dekoracji były także portrety postaci historycznych wykonane przez uczniów naszej szkoły.

    W drugiej części uroczystości odbyło się ślubowanie klasy pierwszej. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej, odświętnie ubrani i bardzo przejęci zaprezentowali część artystyczną. Pochwalili się swoimi umiejętnościami recytatorskimi i muzycznymi. Po zakończonej prezentacji pani dyrektor potwierdziła, iż wspaniale zdały „egzamin pierwszoklasisty”. Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie i akt pasowania na ucznia, którego dokonała, wielkim ołówkiem udekorowanym biało – czerwoną kokardą, pani dyrektor. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Publicznej Szkoły Podstawowej im. 19 Pułku Ułanów Wołyńskich w Skrzeszewie. Dowodem tego aktu były dyplomy wręczone przez wychowawcę klasy. Zgodnie z tradycją najmłodsi uczniowie naszej szkoły otrzymali prezenty od pani Wójt oraz rodziców. Klasa druga także powitała prezentami swoich młodszych kolegów, a w klasie czekał na dzieci tort przygotowany przez rodziców.

    Oficjalną część akademii zakończono odśpiewaniem hymnu szkoły i wyprowadzeniem sztandaru.

    Uwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów na grobach ułanów poległych w boju pod Skrzeszewem i Frankopolem w 1920 roku.

   Tak społeczność uczniowska wraz z nauczycielami Zespołu Szkół w Skrzeszewie okazali szacunek dla historii i dziejów naszego narodu. Ten dzień był wyjątkowy dla uczniów i ich rodziców.

Katarzyna Dmowska-Niemirka

Barbara Mazurczak

Danuta Strus

Wójt gminy zaprasza

Pytania do Wójta

Wypełnij Odpowiedzi

URZĄD GMINY 

 W REPKACH

ul. Parkowa 7

08-307 Repki

tel.: 25 787 50 23
tel.: 25 506 57 00
fax: 25 506 57 40

e - mail:gminarepki@list.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.