Logo Repki Gmina

News

News zdjęcie id 1305

Obchody Konstytucji 3 Maja w Repkach XI Bieg Konstytucji 3 Maja

10.05.2019

3 maja 2019r. w Gminie Repki biegiem masowym upamiętniono 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Obchody  rozpoczęto od odśpiewania hymnu narodowego, następnie Wójt Gminy Repki, Apolonia Stasiuk w towarzystwie biegaczy,  reprezentacji Ochotniczej Straży Pożarnej w Repkach, na czele z prezesem Antonim Adamczukiem, złożyła kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej, poległych w walce o wolną i niepodległą Polskę.

Wszystkich przybyłych na obchody rocznicowe przywitała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Repkach, Ewa Czarkowska. Krótko odniosła się  do moralno-politycznego znaczenia Ustawy Rządowej z  3 maja 1791r.

-Wśród największych dzieł prawno-politycznych dawnej Rzeczypospolitej  Konstytucja  3 Maja zajmuje miejsce szczególne. Jest ona bezspornie  największą spuścizną po niepodległej Rzeczypospolitej. . Dzisiejszy dzień to także święto Maryjne-Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Kult maryjny od wieków był wpisany w historię Polski. Wszyscy doskonale znamy towarzyszące przez cały okres pontyfikatu motto Jana Pawła II, odnoszące się do Maryi, Matki Jezusa : Totus Tuus.  Mamy  szczęście, że możemy czerpać ze wspaniałego źródła dziedzictwa błogosławionego Jana Pawła II , które jest także dziedzictwem każdego Polaka i naszej ojczyzny. Dlatego niezależnie od politycznych podziałów i sporów, dzielących nas różnic, w imię hołdu dla dziedzictwa Konstytucji 3 Maja,  z szacunku dla mądrości płynącej z nauk i życia Jana Pawła II, z chwały patriotycznych czynów naszych przodków i współczesnych, starajmy się szukać drogi do zrozumienia  wzajemnych racji i przezwyciężania uprzedzeń. I to będzie nasza najlepsza praca dla Polski i jej miejsca w świecie. Pracujmy tak, by- mówiąc słowami Konstytucji 3 Maja- „na  błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć”. Pamiętajmy o przesłaniu Naszego Wielkiego Papieża, który mówił do nas – „Jesteście światkami historii. Przypominajcie, że Wolność jest nam nie tylko dana, ale i zadana”. – mówiła dyrektor.

Pani Wójt przedstawiła znaczenie Konstytucji 3 Maja:

- Konstytucja była próbą radykalnego uzdrowienia państwa i wyeliminowania wpływów obcych mocarstw. Dokonywała zasadniczej przemiany przestarzałego ustroju politycznego Rzeczpospolitej. Dzisiaj Trzeci Maja zajmuje drugie miejsce zaraz po  Jedenastym Listopada. Święto przypomina nam wysiłki patriotów, którzy podjęli się trudnego zadania reformy państwa chylącego się ku upadkowi. Dostarcza nam tez wiele wzorców do naśladowania, daje przykład zachowań patriotycznych. Dzisiejsze obchody mają charakter patriotyczny.                                                                                                            Życzyła wszystkim zgromadzonym miło spędzonego czasu, sportowcom jak najlepszych wyników.

 

 

Wyniki „XI Biegu Konstytucji 3 Maja” :

Szkoły podstawowe – uczniowie kl. II i młodsi :

Dziewczęta - I miejsce Lena Cielemęcka (Szkopy), II – Gabriela Kupa (Skrzeszew), III-  Maja Krupińska ( Repki).

Chłopcy -  I miejsce  Tymoteusz Bojar (Repki), II – Filip Soszyński (Stara Wieś), III – Aleksander Mercha (Repki).

Uczniowie kl. III –IV :

Dziewczęta – I miejsce Swietłana Livitchi (Repki) , II – Julia Krasnodębska  (Warszawa), III – Alicja Siemieniak( Repki).

Chłopcy  - I miejsce Hubert Soszyński (Stara Wieś), II – Mikołaj Kruś ( Repki), III – Kamil Wyszomierski (Skwierczyn).

Uczniowie kl. V-VI :

Chłopcy – I miejsce Krystian Smuniewski (Smuniew), II – Michał Kruś  (Repki), III – Kacper Grędziński (Szczecin).

Uczniowie kl. VII-VIII, gimnazjaliści:

Dziewczęta – I miejsce Magdalena Żółkowska (Warszawa), II – Magdalena Suchożebrska (Włodki), III – Karolina Żółkowska (Krasnodęby Rafały).

Chłopcy – I miejsce Michał Małyska (Repki), II – Łukasz Trębicki (Sawice -Wieś), III – Jakub Połosa (Gałki).

Kategoria – do 30  roku życia :

Panie  – I miejsce Monika Sawicka (Kobylany Górne)

Panowie – I miejsce Adrian Waszczuk (Repki), II – Krzysztof Floryszczyk (Repki), III – Dominik Krasnodębski (Sokołów Podl.).

Kategoria – powyżej 30 roku życia

Panie – I miejsce Barbara Wolska (Sokołów Podl.), II  – Magdalena Konobrodzka (Repki), III – Małgorzata Litwiniak-Grędzińska (Szczecin)

Panowie – I miejsce Andrzej Wierzbicki (Liszki), II – Andrzej Konobrodzki (Repki), III – Artur Grędziński (Szczecin).

Wszyscy uczestnicy Biegu otrzymali pamiątkowe medale, ponadto zdobywcom trzech pierwszych miejsc wręczono nagrody rzeczowe. Medalami dekorowała zwycięzców  wójt Gminy Repki Apolonia Stasiuk, nagrody zaś wręczał  darczyńca Pan Bernard Górski-właściciel Młyna „Bracia Górscy” . Tradycyjnie statuetki otrzymali najmłodsi uczestnicy Biegu. Trafiły one do Marysi Błońskiej  ze Skorupek i  Sebastiana Sadowskiego z Sokołowa Podlaskiego.

Organizatorzy Biegu:  GOK  i GLUKS w Repkach  serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji obchodów Konstytucji 3 Maja. Dziękują Pani  Wójt za objęcie patronatem „XI Biegu Konstytucji 3 Maja”, Panu Bernardowi Górskiemu za ufundowanie nagród. Serdecznie dziękują strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Repkach oraz Policji z Posterunku w Repkach. Gorące podziękowania kierują do dzieci, młodzieży i osób dorosłych, którzy uczestniczyli w Biegu dając tym świadectwo pięknej sportowej, a przede wszystkim  patriotycznej postawy.

          

                                                                                                Ewa Czarkowska

Wójt gminy zaprasza

Pytania do Wójta

Wypełnij Odpowiedzi

URZĄD GMINY 

 W REPKACH

ul. Parkowa 7

08-307 Repki

tel.: 25 787 50 23
tel.: 25 506 57 00
fax: 25 506 57 40

e - mail:gminarepki@list.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.