Logo Repki Gmina Logo Repki Gmina

News

News zdjęcie id 1300

Wyrozęby świętują 3 Maja

07.05.2019

„Niechaj okrzyk narodu

w świat daleko poleci:

WOLNOŚĆ, RÓWNOŚĆ niech żyją.

Niechaj żyje Maj Trzeci”.

 

W piątek, 26 kwietnia 2019 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji
228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić to wydarzenie, uczniowie klasy V oraz uczennica z klasy VII pod opieką pana B. Czarnockiego i pani B. Czarnockiej przygotowali część artystyczną o patriotycznej wymowie. Oprawą muzyczną zajął się uczeń klasy VIII – Piotr Chormański, który uatrakcyjnił naszą akademię grą na akordeonie.

Nasza uroczystość rozpoczęła się od wniesienia sztandaru szkoły a następnie na hasło „Baczność! Do hymnu!” odśpiewaliśmy  „Mazurka Dąbrowskiego”.   To ważne wydarzenie z 1791r. przypomnieli nam nasi uczniowie opowiadając o wzniosłych, ale też i trudnych  chwilach naszego narodu. Konstytucja 3-Maja – to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki, była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Sytuacja w Polsce nie była pomyślna: W 1772 roku Rosja, Prusy i Austria dokonały I rozbioru Polski, kraj zrujnowany był wojnami i prywatą części obywateli, skarb pusty, a sejm skłócony. Nie brakowało, jednak dobrej woli i ofiarności zarówno wśród szlachty jak i mieszczaństwa. Tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy. Jej inicjatorami byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.
            Aby każdy uczeń naszej szkoły, zaczynając od przedszkolaków a kończąc na uczniach klasy VIII, mógł z zaciekawieniem obejrzeć ale też wynieść coś z tej lekcji historii aktorzy mieli duże wyzwanie. Czy podołali? Po gromkich oklaskach i ciszy podczas przedstawienia mogę stwierdzić z całą pewnością, że tak. Słowom towarzyszył obraz – na ekranie pojawiały się kolejno ważne momenty
z dziejów naszego państwa. Całość przeplatały pieśni patriotyczne takie jak: „Witaj majowa jutrzenko”, „Ojczyzno ma”, „Ojczyzna”, „Żeby Polska” oraz „Jak długo na Wawelu”. Także wystrój sali,  galowy strój dzieci i młodzieży, ozdobiony biało-czerwonymi kotylionami  oraz wywieszone flagi państwowe, świadczyły o ważnym dla Polaków święcie.

Grupa artystyczna ze szkoły z opiekunami,  zaprezentowała swój program patriotyczny dla mieszkańców Wyroząb i okolic w dniu 3 maja 2019 roku w strażnicy OSP Wyrozęby. Uroczystość

3 -majowa została połączona z Dniem Strażaka, na której zostały wręczone odznaki wzorowy strażak.

Dzisiaj, kiedy cieszymy się niepodległością naszej ojczyzny, powinniśmy pamiętać o jej chlubnych tradycjach, wśród nich Konstytucja 3 maja ma swoje miejsce szczególne. Była bowiem próbą naprawy, naprawy w upadku, dokumentem, na którego uchwalenie zdobyli się nasi przodkowie wbrew wszelkim przeciwnościom, mając na uwadze przede wszystkim umiłowanie Ojczyzny. Rozważmy więc słowa wypowiedziane przez wielkiego Polaka: Jana Pawła II: „Abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście sami nie podcinali korzeni, z których wyrastamy. Bo naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.”

 

Beata Czarnocka

Wójt gminy zaprasza

Pytania do Wójta

Wypełnij Odpowiedzi

URZĄD GMINY 

 W REPKACH

ul. Parkowa 7

08-307 Repki

tel.: 25 787 50 23
tel.: 25 506 57 00
fax: 25 506 57 40

e - mail:gminarepki@list.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.