Logo Repki Gmina Logo Repki Gmina

News

News zdjęcie id 1134

Święto Niepodległości w Wyrozębskiej Szkole

16.11.2018

„…Pytasz się, synu, gdzie jest i jaka? W niewymierzonej krainie leży. Jest w każdym wiernym sercu Polaka, Co o nią walczył, cierpiał i wierzył…”.
„Polska” Antoni Słonimski

 

Wartościami uniwersalnymi w każdej epoce i wszystkich społeczeństw są: patriotyzm i miłość ojczyny oraz poświęcenie dla Niej. Z takim przeświadczeniem w naszej Szkole Podstawowej w Wyrozębach odbyła się uroczysta akademia z okazji setnej rocznicy Niepodległości naszej Ojczyzny.

Po 123 latach niewoli, ucisku i poniżania przez zaborców, nad naszym krajem powiała Biało-Czerwona flaga zwiastująca czas przemiany, duch wolności.

"Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego". Jan Paweł II  

W piątek 9 listopada w wielką atmosferę ogólnopolskiej radości włączyła się również nasza mała społeczność szkolna. Nauczyciel historii pan mgr. Bogdan W. Czarnocki wraz z VI klasą przygotował piękną akademie patriotyczną, która rozpoczęła się wyjątkowo, bo od wprowadzenia historycznego wyrozębskiego sztandaru naszych uczniów i odśpiewania o godzinie 11.11 Hymnu Narodowego, (trzeba zaznaczyć, że sztandar ten od czasów przedwojennych zawsze w szczególnych momentach towarzyszył społeczności szkolnej). Tym przeżyciom towarzyszyła stosowna dekoracja, przygotowana przez panią Beatę Czarnocką wraz samorządem szkolnym.  

Montaż słowno-muzyczny przepojony był wierszami i pieśniami o wzruszającej tematyce patriotycznej. Spotkanie charakteryzowało się wielkim skupieniem od najstarszych do najmłodszych oraz dzięki rodzicom stosownym strojem, podkreślającym doniosłość tego dnia. Każdy uczestnik dodatkowo posiadał kotylion biało-czerwony, który uczniowie przygotowali wraz ze swoimi wychowawcami. Podniosłość uroczystości udzieliła się wszystkim obecnym, co podkreśliła na zakończenie pani dyrektor mgr. Teresa Tarkowska, która wyraziła swoje zadowolenie, że w naszej szkole umiemy kultywować wartości patriotyczno-narodowe. Jednocześnie podziękowała wszystkim, którzy przygotowali to spotkanie na czele z panem Bogdanem W. Czarnockim. Pani Dyrektor zachęciła wszystkich do świadomego zaangażowania się w narodowe świętowanie w niedzielę 11 listopada.

Każde takie spotkanie powinno być przypomnieniem młodemu pokoleniu o miłości do Ojczystej ziemi o naszych wartościach i odpowiedzialności za Nią. Jak mówił nasz rodak Jan Paweł II:

„Niech wspaniałe świadectwa miłości Ojczyzny, bezinteresowności i heroizmu, jakich mamy wiele w naszej historii, będą wyzwaniem do zbiorowego poświęcenia wielkim narodowym celom.”

 

Ks. Mariusz Bartosiak

 

 

Wójt gminy zaprasza

Pytania do Wójta

Wypełnij Odpowiedzi

URZĄD GMINY 

 W REPKACH

ul. Parkowa 7

08-307 Repki

tel.: 25 787 50 23
tel.: 25 506 57 00
fax: 25 506 57 40

e - mail:gminarepki@list.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.