Logo Repki Gmina

News

News zdjęcie id 1070

Dożynki Gminne 2018

05.09.2018

Dożynki, Święto Plonów połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw.

2 września 2018 r. rolnicy z gminy Repki świętowali dożynki, które tradycyjnie odbyły się  w miejscowości Wyrozęby- Podawce.

Uroczystość rozpoczęto dziękczynną Mszą św. odprawioną w miejscowym kościele pw. Świętej Trójcy celebrowaną przez ks. dr Zenona Czumaja. Po nabożeństwie przedstawiciele poszczególnych miejscowości  -  Borychowa, Liszek, Repek, Sawic-Bronisz, Sawic-Wsi, Kobylan Skorupek/Sawic Kolonii, Skwierczyna- Wsi, Skwierczyna-Dworu, Wyroząb-Podawc, Ostrówka – przenieśli wieńce dożynkowe na plac przed miejscową OSP. Miały one rozmaite kształty i wielkości. Zostały wykonane ze zbóż, kwiatów, ozdabiały je owoce i zioła, w środku każdego złocił się bochen chleba. Na czele korowodu  szli Starostowie  dożynek niosąc chleb wypieczony  z tegorocznych plonów, symbol urodzaju i dostatku. Zgodnie z tradycją dożynek przekazali go na ręce gospodarza gminy Krystyny Mikołajczuk-Bohowicz.                                                                             

Starostami dożynek byli Pani Monika Borychowska i Pan Ireneusz Gałecki.

 

 Pani  Monika Borychowska  mieszka w  Borychowie, z mężem Mariuszem i z pomocą rodziców prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 36 ha. Gospodarstwo specjalizuje się  w produkcji mleka i uprawie zbóż. W nowoczesnym, sukcesywnie  modernizowanym gospodarstwie uzyskują bardzo wysoką wydajność i jakość  mleka. Państwo Borychowscy odważnie sięgają po środki unijne. Wielokrotnie korzystali z funduszy unijnych, przeznaczając je na rozwój gospodarstwa rolnego, co znacząco wpłynęło na jego konkurencyjność i poprawę rentowności. W zmodernizowanym gospodarstwie  Państwo Borychowscy wdrażają nowoczesne technologie usprawniające prowadzoną działalność rolną. Nowsze, bardziej zaawansowane maszyny pozwalają im zwiększyć wydajność i efektywność pracy. Są rodzicami dwóch córek Zosi i Amelii

 

Ireneusz Gałecki  jest mieszkańcem Włodek, z  żoną Ireną prowadzą gospodarstwo rolne  o pow. 40 ha. Gospodarstwo ukierunkowane jest na hodowlę bydła mięsnego.  W nowoczesnym gospodarstwie, wyposażonym  w najnowszy sprzęt rolniczy osiągają wysoką wydajność  w produkcji zwierzęcej. Produkowany materiał zwierzęcy jest najwyższej jakości. Gospodarstwo  sukcesywnie powiększane i modernizowane  ma bardzo duże perspektywy rozwoju.  Państwo Gałeccy mają  troje dzieci: syna i dwie córki.

Pan Ireneusz mimo wielu obowiązków związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego znajduje czas na pracę społeczną, pełniąc  trzecią kadencję funkcję sołtysa.

 

W drugiej części dożynek tradycyjnie ucztowano i bawiono się. Na scenie wystąpili: Kapela Wuja Krzycha, która uświetniła część obrzędową, ZPiT  „Mali Sokołowianie”, kabaret „Łzy sołtysa”, „Wiki i Julka”, duet akordeonowy  Piotr Chormański i Pan Roman Bochaj. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz zapaśniczy. Zespół „Silk”  podczas koncertu pn. „THE BEST OF QUEEN” na żywo wykonał największe przeboje legendarnej grupy QUEEN. W godzinach wieczornych i nocnych królowała muzyka disco-polo. Świetnie bawiono się podczas koncertów zespołów: NEXT LEWEL, MEGUSTAR,  FREESTYLE, AKCESU oraz NEVER .

Gościem specjalnym dożynek był Andrzej Supron - wicemistrz olimpijski w stylu klasycznym, 6-krotny medalista Mistrzostw Świata, 7- krotny medalista Mistrzostw Europy. Uważany jest za najwybitniejszego polskiego zapaśnika i wszechstronnego technika i taktyka. Zgromadzonych na placu dożynkowym fanów zaskoczył, rozpoczynając wystąpienie od znakomitego wykonania utworu  Erica Claptona, akompaniowali mu muzycy z zespołu „SILK”. Pokaz zapaśniczy z udziałem Suprona wzbudził duże zainteresowanie. Demonstrował  podstawowe chwyty i techniki zapaśnicze, zapraszając do udziału chętne osoby. Pokazał swoją ulubioną technikę, czyli  rzut przez biodro, zwane „Biodrem Suprona".

 

Konkursy dożynkowe

Część obrzędowa dożynek zakończyła się  rozstrzygnięciem konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa najwyżej oceniła  wieńce sołectwa Borychów i sołectwa Liszki przyznając im ex aequo pierwsze miejsce, II miejsce otrzymało sołectwo Sawice-Bronisze, III Wyrozęby-Podawce, wyróżnienie otrzymało sołectwo Kobylany Skorupki/Sawice Kol. Nagrody zarówno laureatom, jak również wszystkim grupom wieńcowym wręczała wójt Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz

Tradycyjnie Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Sokołowie Podlaskim przeprowadziła konkurs wiedzy o BHP podczas pracy rolniczej pod nazwą „Pracuj bezpiecznie”. Konkurs  przeprowadzono w formie testu sprawdzającego wiedzę uczestników. Skierowany był do rolników ubezpieczonych w KRUS i uczestniczących w Gminnym Święcie Plonów. Laureatami konkursu zostali: I miejsce Wyszomirski Andrzej zam.  Skwierczyn Dwór, II miejsce Wyszomirski Michał zam. Skwierczyn Dwór, III miejsce Stasiuk Piotr  zam. Repki. Laureatom nagrody wręczał kierownik KRUS Tomasz Andrzejczuk.

Podczas dożynek na dwóch boiskach w Wyrozębach i w Repkach rozegrano Dożynkowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Posła Marka Sawickiego. W turnieju uczestniczyło 6 zespołów. Zwycięzcą turnieju została drużyna Skrzeszew Senior, drugie miejsce zdobył BTS Kobylany, trzecie Wyrozęby. Tytuł „króla strzelców” zdobył Kamil Głogowski.

Organizatorzy dożynek serdecznie dziękują, darczyńcom, którzy wspomagali finansowo, rzeczowo lub  w innej formie - Gminne Święto Plonów.

Byli to :

 • Ochotnicza Straż Pożarna w Wyrozębach
 • Gospodarstwo Rolne Ewy i Kazimierza Buczyńskich
 • Kancelaria Ubezpieczeniowa Jarosław i Konrad Czarkowscy
 • Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim
 • „VERIFIS” Zakład Aranżacyjno-Wykonawczy w Wyrozębach-Podawcach
 • MOTO LEADER Łukasz Dziewulski
 • „ACZE” Centrum Szkoleniowe  w Sokołowie Podlaskim
 • „Sprzedaż węgla” Władysław Wrzesień
 • Monika i Mariusz Borychowscy- właściciele gospodarstwa rolnego w Borychowie
 • Irena i Ireneusz Gałeccy – właściciele gospodarstwa rolnego we Włodkach
 • Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Sokołowie Podlaskim
 • Terenowy Zespół Doradców w Sokołowie Podlaskim

Organizatorzy serdeczne podziękowania kierują do ks. proboszcza Mariusza Bartosiaka oraz ks. dr Zenona Czumaja, którzy przyczynili się, że msza święta miała  uroczysty charakter.  Dziękują pocztom sztandarowym, starostom dożynek: pani Monice Borychowskiej i Ireneuszowi Gałeckiemu, bez których to święto nie miałoby tak pięknej oprawy. Pragną podziękować wszystkim uczestnikom korowodu dożynkowego, za trud jaki włożyli w wykonanie  wieńców oraz uczestnictwo w święcie rolniczym. Serdeczne podziękowania składają  strażakom z OSP w Wyrozębach za pomoc i zaangażowanie się w realizację dożynek.

Ewa Czarkowska

 

Wójt gminy zaprasza

URZĄD GMINY 

 W REPKACH

ul. Parkowa 7

08-307 Repki

tel.: 25 787 50 23
tel.: 25 787 50 29
fax: 25 787 50 66

e - mail:gminarepki@list.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

 • :
 • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.