Logo Repki Gmina

News

News zdjęcie id 1055

Letnie spotkania ze sztuką -wydarzenie kulturalne w Skrzeszewie

08.08.2018

5 sierpnia 2018r. o godzinie 16:00 w kościele parafialnym w Skrzeszewie odbył się koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W programie koncertu pt. „Poloneza czas zacząć” zespół wokalno instrumentalny Artes Ensemble zabrał publiczność  w wirtuozowską, muzyczną podróż do źródeł romantycznej idei patriotyzmu w rytmie szlacheckiego poloneza, siarczystego mazura i polskich tańców narodowych, polskiej muzyki romantyzmu i XX wieku oraz poezji wieszczów.

Literackie znakomitości jak: Adam Mickiewicz, Cyprian Kamil Norwid, Stefan Witwicki, Jan Czeczot, Kazimierz Przerwa Tetmajer towarzyszyli w muzycznej twórczości wielkich polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Kilara.

Artyści zespołu Artes Ensemble zwrócili uwagę na ludowe inspiracje wielkich twórców. Zaprosili również publiczność do wspólnego świętowania-śpiewania kanonu rodzimych pieśni patriotycznych i ludowych

  Mieliśmy ogromną przyjemność wysłuchać genialnego głosu mezzosopranistki Anny Baran, utalentowanego, odnoszącego sukcesy skrzypka Marcina Pawełczyka, wiolonczelistkę Małgorzatę Janaszek, która  prowadziła koncert, oraz Andrzeja Janaszka, który z wielką wirtuozerią  wykonywał  utwory stawiające przed pianistą ogromne wymagania techniczne i interpretacyjne. Andrzej Janaszek jest  założycielem zespołu wokalno-instrumentalnego Artes Ensemble oraz jego dyrektorem artystycznym. Andrzej Janaszek- pianista, solista, kameralista, aranżer, laureat prestiżowych konkursów pianistycznych, festiwali muzycznych, stypendiów artystycznych. Zespół tworzą znakomici artyści, absolwenci Akademii Muzycznych w Bydgoszczy, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Freiburgu i Zurychu, soliści oper i filharmonii, zajmujący się także działalnością pedagogiczną, posiadający w swych dorobkach artystycznych wiele nagród i wyróżnień w konkursach i festiwalach wokalnych, instrumentalnych  i kameralnych w kraju i zagranicą.

Publiczność owacjami podziękowała artystom za piękny koncert. Pani Wójt Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz  podziękowała wykonawcom za zaangażowanie w budowanie ducha patriotycznego, a księdzu proboszczowi Sławomirowi Mazurowi za to, że koncert mógł odbyć się w pięknym wnętrzu zabytkowego kościoła w Skrzeszewie. Słowa podziękowania skierowała  do Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Repkowskiej – organizatora koncertu, który realizowany był w ramach projektu pt. „Letnie spotkania ze sztuką”, współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Po koncercie wszyscy udali się na posesję Ewy i Leszka Kunickich – miejscowych artystów.

Tutaj odbył się wernisaż wystawy prac plastycznych dzieci, które uczestniczyły w warsztatach plastycznych w dniach 23-28 lipca 2018r.

Osoby przybyłe na wernisaż powitała sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Repkowskiej Ewa Czarkowska.

- Warsztaty plastyczne realizowane były w ramach projektu pt. „Letnie spotkania ze sztuką” współfinansowanego   ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. W warsztatach uczestniczyły dwie dziesięcioosobowe grupy. Zajęcia przebiegały w Galerii RE i w plenerze.

Uczestnicy warsztatów poruszali się w dwóch obszarach tematycznych : „Pejzaż Mazowsza” i „Skarby mazowieckiej architektury”. Warsztaty prowadziła Pani Ewa Kunicka, miejscowa artystka – powiedziała sekretarz.

Pani Ewa Kunicka uprawia malarstwo olejne i akrylowe, zagłębia tajniki batiku i enkaustyki, od lat  poznaje i szkoli technikę pisania ikon. Zajmuje się też artystycznym malowaniem mebli. Z pasją prowadzi zajęcia artystyczne z dziećmi. Bierze udział w plenerach malarskich,

wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą.

Uczestnicy warsztatów otrzymali pamiątkowe  dyplomy oraz  upominki, które wręczała  wójt Gminy Repki Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz.

Sekretarz TPZR  podziękowała Pani Ewie Kunickiej za przeprowadzenie warsztatów oraz za wspieranie pasji, rozwijanie uzdolnień i artystycznej aktywności dzieci i młodzieży oraz zaprosiła wszystkich do zwiedzania wystawy prac plastycznych uczestników warsztatów, które wyeksponowano w plenerze oraz prac artystycznych Pani Ewy Kunickiej wystawionych we wnętrzu Galerii RE.

 

O godz. 18:30 na placu przy Zespole Szkół w Skrzeszewie  wystawiony został spektakl plenerowy pt. „Beczka Śmiechu” w wykonaniu Teatru Na Walizkach. Spektakl miał bardzo przewrotną fabułę: zarówno widzowie stawali się aktorami jak i aktorzy widzami. W spektaklu widzowie mogli zobaczyć cyrk oraz jego parodię :akrobatykę, żonglerkę oraz jazdę na motocyklu. Także pokaz tresury dzikich zwierząt, którymi byli sami widzowie tak wciągnięci w akcję, że wykonywali wszelkie polecenia tresera.

Ewa Czarkowska

Wójt gminy zaprasza

Pytania do Wójta

Wypełnij Odpowiedzi

URZĄD GMINY 

 W REPKACH

ul. Parkowa 7

08-307 Repki

tel.: 25 787 50 23
tel.: 25 787 50 29
fax: 25 787 50 66

e - mail:gminarepki@list.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

luty 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.